Biuro darbuotojų liga: kaip gydyti osteochondrozę – gydytojų rekomendacijos

Pastebėjus pirmuosius gimdos kaklelio osteochondrozės simptomus, reikėtų kreiptis į neurologą

Gimdos kaklelio osteochondrozė yra gimdos kaklelio stuburo liga. Kaip atsikratyti skausmo, pašalinti simptomus ir rasti ligos priežastis, taip pat gydytojų patarimai dėl osteochondrozės gydymo - medžiagoje.

Gimdos kaklelio osteochondrozė

Gimdos kaklelio osteochondrozė paprastai suprantama kaip degeneracinis kaklo stuburo tarpslankstelinių diskų pažeidimas.

Šiandien terminas „osteochondrozė" klasikine prasme yra pasenęs. Dabar stuburo skausmo sindromai skirstomi į specifinius (kylančius dėl pirminės ligos, pvz. , naviko, infekcijos ir kt. ) ir nespecifinius, kurie reiškia stuburo raumenų ir kaulų sistemos pažeidimą.

Tobulėjant medicinai tampa aišku, kad diskomforto ir skausmo šaltiniu kakle gali tapti įvairios anatominės struktūros ir atitinkamai sėkmingam gydymui reikalinga kuo tikslesnė ir detalesnė diagnostika.

Gimdos kaklelio osteochondrozę lydinčios išvaržos ir nervų struktūrų suspaudimas reikalauja operacijos

Priežastys

Kai kurias ligos priežastis išvardija medicinos mokslų daktaras, Mongolijos universiteto garbės profesorius, neurologas, pediatras Yong Jun Choi:

 • sumažėjęs fizinis aktyvumas;
 • bloga laikysena;
 • antsvoris;
 • ilgalaikis fizinis aktyvumas;
 • paveldimumas;
 • stuburo anomalijos.

Pagrindinė priežastis – netinkamas kaklo stuburo apkrovimas. Dažniausiai žmogus ilgą laiką būna statinėje padėtyje, kai įsitempę kaklo raumenys (žiūri į monitorių, knygą). Tokiu atveju raumenys ir raiščiai yra prastai aprūpinami mityba, atsiranda įtampa, pradeda skaudėti kaklą. Pirminis varginantis skausmas dažnai yra pirmasis ligos simptomas, kuris vėliau sukelia išsikišimą.

Kaklo stuburo osteochondrozės kompleksinis gydymas apima gydomąją mankštą

Degeneraciniai procesai kaklo stuburo srityje prasideda beveik nuo gimimo momento, kai vaikas pradeda kelti galvą. Padidėjusi apkrova tarpslanksteliniam diskui palaipsniui sutrikdo jo mitybą ir skaidulinį žiedą. Dėl per didelės apkrovos pulpos branduolys pradeda slinkti iš centro į periferiją, iš vidaus spaudžiamas pluoštinis žiedas ir atsiranda disko išsikišimas. Savo ruožtu iškyša daro spaudimą stuburo šaknims, o tai sukelia skausmą ir disfunkciją. Gretimų slankstelių formuojasi kompensaciniai pakitimai ir kaulų išaugos, kurios taip pat paveikia šaknis ar maitinimosi indus. O štai jie – osteochondrozės kompresiniai ir refleksiniai sindromai, slankstelinių arterijų sindromas ir panašios problemos.

Vakaruose skausmas kaklo stuburo srityje vadinamas nespecifiniu, jei neįrodyta kitaip, nebent būtų aptikta šaknų ar maitinimosi indų pažeidimo. Ten tai dažniausiai siejama su kaklo stuburą supančių raumenų spazmu. Ilgalaikis raumenų įtempimas prisideda prie raumenų spazmų formavimosi aplink kaklo stuburą. Spazmas riboja briaunų (tarpslankstelinių) sąnarių judrumą, o tai sudaro sąlygas padidinti tarpslankstelinio disko apkrovą.

Tarp tų, kurie iš pradžių kreipiasi pagalbos dėl kaklo skausmo, 90% atvejų tai susiję su raumenų spazmu. Šis supratimas atveria daugiau galimybių padėti šios kategorijos žmonėms.

Jei liga ignoruojama, ji gali išprovokuoti sunkią migreną, dalinį klausos praradimą, autonominės sistemos disfunkciją ir tarpslankstelinių išvaržų vystymąsi. Todėl neturėtumėte to ignoruoti ir tikėtis geriausio.

Norint atpažinti pagrindines priežastis, buvo sukurta „raudonų vėliavėlių" sistema, kurios buvimas rodo, kad reikia tolesnio tyrimo.

Kai kurios iš šių vėliavėlių yra paciento istorijos dalis, pavyzdžiui, sužalojimas, dėl kurio atsirado skausmas, arba vėžys. Kiti nustatomi detalaus neurologinio tyrimo metu: kai šaknis pažeista disko išvaržos, pastebimas izoliuotas indikatorinių raumenų silpnumas, atitinkamos srities jautrumo sutrikimas ir specifinio reflekso nebuvimas. Labiausiai paplitęs tipas yra raumenų ir kaulų skausmas. Kitas svarbus aspektas – skausmo trukmė. Skausmas gimdos kaklelio srityje, priklausomai nuo laiko, skirstomas į ūminį, poūmį ir lėtinį. Lėtinio skausmo sindromo problema yra ta, kad atsiranda centrinis jautrinimas, kuris gali pasireikšti skausmu neskausmingiems dirgikliams.

Simptomai

Iš pradžių liga pasireiškia pakaušio ir kaklo skausmais, galvos svaigimu, kraujospūdžio pokyčiais, galvos skausmais, kaklo slankstelių traškėjimu sukant galvą. Vėliau, progresuojant ir negydant, išsivysto osteochondrozei būdingi sindromai.

Jie apima:

 • skausmas įvairiose kūno vietose;
 • sunku pasukti galvą;
 • bendras silpnumas;
 • mažas rankų jautrumas;
 • sumažėjęs regėjimas ir klausa;
 • kvėpavimo sutrikimai;
 • galvos svaigimas ir koordinacijos praradimas.

Mūsų kūnas duoda mums signalus, kai su juo kažkas negerai. Jei yra gimdos kaklelio stuburo problemų, žmogus pajus slegiantį skausmą šioje srityje. Problemos ignoravimas gali sukelti rankų tirpimą.

Prancūzų neurologas ir chiropraktikas J. Welnet atkreipia dėmesį į tokius simptomus kaip alpulys, spengimas ausyse, pakaušio ir menčių skausmas, atminties sutrikimas, gerklės skausmas ir daugelis kitų.

Dažnai pirmasis gimdos kaklelio osteochondrozės pasireiškimas yra „lumbago", kartais vadinamas raumenų uždegimu (gimdos kaklelio miozitu). Ligos fone gali išsivystyti slankstelinių arterijų sindromas, pvz. , kraujagyslių spazmas.

Pastebėjus pirmuosius osteochondrozės simptomus, reikėtų kreiptis į neurologą, tai ypač svarbu specialisto aprašytais atvejais:

Yra įspėjamieji ženklai, rodantys, kad problema yra ne raumenyse, o kitose struktūrose, ir be gydytojo neapsieisite. Šiuos požymius turi žinoti ir gydytojai, ir judėjimo specialistai. Šaknų pažeidimo, naviko ar uždegiminio proceso požymiai slanksteliuose, diskuose, tarpslanksteliniuose sąnariuose. Pirmiausia reikėtų susirūpinti dėl amžiaus: vaikams iki 15 metų nuolatinis skausmas nebūdingas, suaugusiems po 50-55 metų vyrauja vėžio budrumas. Taip pat į gydytojus reikėtų kreiptis, jei po traumos atsiranda stuburo kaklo skausmai, stiprėja ir vargina gulint, derinamas su temperatūros pakilimu ar atsiranda po vėžio.

Sindromai

Ligai progresuojant išsivysto osteochondrozei būdingi sindromai.

Stuburo sindromas

Jam būdingas skausmas sukant kaklą, ribotas kaklo mobilumas, galvos skausmai.

Radikulinis sindromas

Atsiranda, kai pažeidžiamos kaklo stuburo nervinės šaknys. Simptomai būna įvairūs: skausmas, pakaušio tirpimas, liežuvio galiuko tirpimas, raktikaulio skausmas, rijimo pasunkėjimas, pečių ašmenų ir dilbio skausmas ir diskomfortas, pirštų galų tirpimas ir diskomfortas.

Gydytojai diagnozuoja gimdos kaklelio osteochondrozę instrumentiniais metodais, pavyzdžiui, rentgenografija

Slankstelinės arterijos sindromas

Kalba apie sutrikusią smegenų kraujotaką. Tai pasireiškia migreninio tipo galvos skausmu, regėjimo sutrikimais, slėgio padidėjimu, spengimu ausyse, vėmimu ir pykinimu, galvos svaigimu iki sąmonės netekimo.

Širdies sindromas

Jis veikia širdies veiklą ir imituoja krūtinės anginos simptomus, todėl pacientai labai išsigąsta, kai jiems pasireiškia tokie simptomai. Būdingi tachikardijos priepuoliai (padidėjęs širdies susitraukimų dažnis), krūtinės skausmas, silpnumas, dusulys.

Etapai

Yong Joon Choi įvardija šiuos ligos etapus:

 1. Palaipsniui pradeda irti osteochondrinis audinys.
 2. Diske atsiranda įtrūkimų ir jis pradeda trauktis.
 3. Pažeidžiamos gimdos kaklelio kraujagyslės ir raumenys, susidaro disko išvaržos.
 4. Kaulinis audinys pradeda augti, užspaudžiamos nervų galūnėlės, atsiranda judesių standumas, pažeidžiami kaimyniniai sąnariai.

Nėra visuotinai priimtos osteochondrozės stadijos. Ligoninės klasifikuodavo pagal laikotarpį, tačiau tai pasenusi sistema. Šiuo metu jie rodo degeneracinę-distrofinę disko ligą (DDD), nurodant ligos tipą: osteochondrozę, spondiloartrozė, spondilozė, pusmėnulio sąnarių artrozė, išsikišimai, Schmorl mazgai. Remdamasis rentgeno diagnostinio tyrimo rezultatais, gydytojas nurodo degeneracinį konkretaus tarpslankstelinio disko pokytį.

Diagnostika

Liga diagnozuojama naudojant magnetinio rezonanso tomografiją, kompiuterinę tomografiją ir rentgeno spindulius.

Auksinis standartas diagnozuojant gimdos kaklelio osteochondrozę yra MRT tyrimas. MRT gali aiškiai ištirti kaulų struktūras, disko išvaržas ir įvertinti jų dydį. Jei sutrinka bendra kraujotaka ir pasireiškia slankstelinės arterijos simptomai, atliekamas brachiocefalinių arterijų ultragarsas.

Magnetinio rezonanso tomografija yra efektyviausias gimdos kaklelio osteochondrozės diagnostikos metodas

Diagnozė nustatoma remiantis skundais, ligos istorija ir neurologinės būklės įvertinimu. Iš instrumentinių metodų klasikinis yra kaklo stuburo rentgenografija su funkciniais tyrimais.

Gimdos kaklelio osteochondrozės gydymas

Pasak gydytojos Yong Jun Choi, gimdos kaklelio osteochondrozės gydymas turėtų būti visapusiškas ir apimti vaistus, manualinę terapiją, masažus, fizioterapiją ir gydomąją mankštą.

Esant skausmui, reikia sumažinti slankstelių suspaudimą ir pašalinti raumenų spazmą. Įtempti raumenys įtempia slankstelius ir neleidžia visiškai judėti sąnariuose. Tam padės fizioterapija, masažas ir plaukimas, akupunktūros masažo kilimėliai. Bet kokie vaistai, kurie aktyviai malšina skausmą, turi šalutinį poveikį, todėl juos galima vartoti tik taip, kaip nurodė gydytojas.

Vaistas

Tai apima gydytojo paskirtų priešuždegiminių vaistų vartojimą, atsižvelgiant į nepageidaujamų reakcijų riziką.

Jei nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo neveiksmingi, gali būti taikomi intervenciniai metodai: injekcijų terapija, dažnai vadinama „blokada". Tokiu atveju vietinis priešuždegiminio vaisto (hormoninio ir anestetiko) tiekimas į uždegimo vietą. Yra keletas injekcijų tipų. Yra paviršinių, kurias galima atlikti pagal anatominius orientyrus, tačiau vis dažniau naudojami vizualizacijos valdymo metodai, paviršiniams tai ultragarso kontrolė, taip pat yra giliųjų injekcijų, kurioms reikalinga rentgeno kontrolė.

Neurologas skiria gimdos kaklelio osteochondrozės gydymą vaistais.

Ne narkotikų

Nemedikamentiniam gydymui naudojami tepalai su nesteroidiniais priešuždegiminiais komponentais, raumenų relaksantai, mažinantys raumenų tonusą, chondroprotektoriai maitinantys kremzlės audinius, B grupės vitaminai. Ne paūmėjimo metu gali būti atliekamos įvairios fizioterapinės procedūros, masažai.

Medicinos mokslų kandidatas, sporto gydytojas, reabilitologas, kineziterapeutas, sveikatos stiprinimo ir sveikos gyvensenos propagavimo vadovas plačiau pasakoja apie nemedikamentinius gimdos kaklelio osteochondrozės gydymo būdus.

Osteochondrozės gydymo veiksmingumas padidėja, kai vienu metu taikomos kelios fizioterapijos rūšys:

 • aukšto dažnio ultragarso bangų poveikis;
 • Žemo dažnio lauko magnetinė terapija;
 • amplipulsinė terapija;
 • dinaminės srovės;
 • lazerio terapija;
 • darsonvalis;
 • šoko bangų terapija.

Masažas taip pat labai svarbus, jis gerina audinių mitybą, gerina kraujotaką ir limfos tekėjimą, tačiau turi savo kontraindikacijų (tuberkuliozinis spondilitas, auglių ir metastazių buvimas). Masažas padeda sumažinti vietinį raumenų įtempimą ir sušvelninti jungiamojo audinio spiralinius odos pokyčius.

Kurso pradžioje procedūra gana skausminga, tačiau atliekant kasdienius užsiėmimus skausmas praeina ketvirtą ar penktą dieną. Gimdos kaklelio osteochondrozė yra masažo indikacija poūmioje ir net ūminėje stadijoje, tokiu atveju pirmieji užsiėmimai turi būti švelnūs ir skirti skausmui malšinti.

Kaklo masažo tikslas – pasiekti visišką nugaros raumenų atsipalaidavimą, todėl masažas atliekamas gulint ant stalo. Jei skausmas spinduliuoja į petį, tai įdirbus galvos ir kaklo raumenis, dirbami peties ir rankų raumenys.

Atliekamas masažo kursas, skirtas atpalaiduoti nugaros raumenis sergant gimdos kaklelio osteochondroze

Detensorinė terapijaarba stuburo traukimas pagal savo kūno svorį taip pat taikomas gydant gimdos kaklelio osteochondrozę. Tam naudojamas specialus čiužinys arba kilimėlis su šonkaulių pasvirimo sistema. Pacientas yra patogioje padėtyje, procedūros metu efektyviai apkraunamas stuburas.

Ultravioletinis švitinimasJis laikomas papildomu gydymu, skatinančiu kalcio ir vitamino D apykaitą, o tai ypač svarbu žmonėms, gydomiems gliukokortikoidais. Šis metodas atkuria kalcitonino ir paratirino santykį kraujyje, taip pagerindamas kalcio pasisavinimą ir sustiprindamas kaulinį audinį.

Metodo pasirinkimas priklauso nuo ligos priežasčių ir simptomų. Esant stipriam skausmui, geriau derinti sinusoidines ir moduliuotas dinamines sroves kartu su magnetoterapija ir darsonvalizacija; jei kraujagyslių faktorius yra pagrindinis veiksnys, tada geriau naudoti magnetinės terapijos metodą.

Rytų medicina pasiekė didelę sėkmę gydant gimdos kaklelio osteochondrozę. Kartu su vaistų terapija akupunktūra laikoma vienu geriausių gydymo metodų. Pirmiausia todėl, kad skatina enkefalinų ir endorfinų – natūralių nuskausminamųjų vaistų – gamybą. Tai yra viena iš priežasčių, kodėl akupunktūra labai dažnai skiriama gydant osteochondrozę, nes skausmas kartais sukelia didelį diskomfortą ir daug geriau juos šalinti tokiu būdu nei vaistais. Paprastai per vieną kursą skiriama 10-15 seansų, trunkančių nuo 20 iki 60 minučių. Procedūros esmė – stimuliuoti bioaktyvius taškus, kurie padeda organizmui išsigydyti gaminant tam tikrus hormonus, malšinančius uždegimą ir malšinančius skausmą. Akupunktūra sergant osteochondroze taip pat padeda pagerinti kraujotaką gimdos kaklelio srityje. Kraujas greičiau patenka į smegenis, todėl galvos skausmas, spengimas ausyse ir galvos svaigimas praeina.

Kadangi vaistai ir fizinės procedūros malšina uždegimą, verta išsiaiškinti tam tikrų kaklo stuburo struktūrų perkrovimo priežastį. Biuro darbuotojams labiausiai paplitęs provokatorius yra nepatogi kūno padėtis darbo vietoje. Jei įmanoma atspėti priežastį, gydytojas gali patarti, kaip optimizuoti darbo (ergonominę) erdvę.

Chirurginis

Chirurginis gydymas nurodomas esant nervinių struktūrų suspaudimui, neurovaskuliniams konfliktams su sunkiais klinikiniais reiškiniais.

Atliekamos tarpslankstelinių išvaržų, briaunų sąnarių, slankstelių lankų iškirpimo, taip pat tarpslankstelinio arba vadinamosios angos išplėtimo operacijos, jei yra indikacijų šioms manipuliacijoms.

Komplikacijos

Komplikacijos apima:

 • neurologiniai sutrikimai;
 • stuburo arterijos sindromas;
 • darbingumo praradimas.

Jei gydymas nepradedamas laiku ir liga progresuoja, tai gali sukelti komplikacijų, tokių kaip alpimas, regos ir klausos pablogėjimas, raumenų atrofija, paralyžius, jutimo sutrikimai.

Prevencija

Prevencinės priemonės – sveikas gyvenimo būdas, tinkama mityba su įvairia mityba, periodiškas apšilimas sėdimo darbo metu, ortopedinių pagalvių naudojimas.

Prevencija apima genetinius veiksnius ir gyvenimo būdą. O jei negalime daryti įtakos genetiniams veiksniams, tai mes gana pajėgūs koreguoti ortopedinius sutrikimus: optimizuoti darbo vietą, parinkti tinkamą kėdės/stalo aukštį (tai ypač svarbu aukštaūgiams).

Apie taisyklingą miego vietos organizavimą: optimali kūno padėtis yra tokia, kai išsaugomi natūralūs stuburo išlinkimai ir apkrova tolygiai paskirstoma visame kūno paviršiuje. Ši padėtis yra ant nugaros arba šono. Kai žmogus guli ant nugaros, stuburas yra atsipalaidavęs ir nepatiria streso.

Gimdos kaklelio osteochondrozei reikia pasirinkti pagalvę taip, kad apatinis pagalvės kraštas būtų po galva. Kitas sprendimas – pakeisti galvos dalies padėtį ant funkcinės lovos, kuri leis galvą ir pečių juostą pakelti keliais laipsniais. Tai sumažins skausmą.

Miegant ant šono, stuburui tenkantis krūvis taip pat vienodas. Būtinai reikia sulenkti kojas, taip pasislenka svorio centras, krūvis tolygiai pasiskirsto šlaunyje ir šoniniame kūno paviršiuje. Jei lova per kieta, visas krūvis tenka išsikišusioms kūno dalims. Kai jis minkštas, kūnas „smunka", o stuburas užima tokią padėtį, kuri gali atrodyti nepatogi. Vyresnio amžiaus žmonėms geriau rinktis čiužinius, padedančius išvengti suspaudimo, taip pat tiems, kurie įpratę miegoti ant šono, pavyzdžiui, su zoniniu ar kelių lygių svorio paskirstymu.