Juosmens stuburo osteochondrozė - simptomai ir gydymo metodai

Su juosmens stuburo osteochondroze, kurios simptomai ir gydymas yra žinomi daugeliui, susiduria nemaža dalis suaugusiųjų. To priežastis – dažna juosmens srities apkrova. Nugaros skausmas sudaro apie 85% osteochondrozės atvejų, todėl jo simptomai ir gydymas turėtų būti žinomi visiems. Tai padės užkirsti kelią ligos vystymuisi ir suteikti pagalbą kuo greičiau.

Juosmens stuburo osteochondrozė yra liga, kuria serga dauguma žmonių

Ligos aprašymas

Pagal TLK-10, osteochondrozė turi kodą M-42. Šis TLK kodas apima tris šios patologijos atmainas:

 • nepilnamečių stuburo osteochondrozė;
 • stuburo osteochondrozė suaugusiems;
 • nepatikslinta stuburo osteochondrozė.

Juosmeninės stuburo dalies osteochondrozės kodas yra įtrauktas į deformuojančių dorsopatijų bloką pagal tarptautinę klasifikaciją. Kaimyninėje grupėje, spondilopatijose, yra tokia patologija kaip juosmens stuburo spondilozė. Jai būdinga stuburo priekinio išilginio raiščio tarpslankstelinių diskų žiedinio fibrozinio žiedo degeneracija. Ši patologija atsiranda dėl nugaros perkrovos kaip apsauginės organizmo reakcijos. Deformuojančios spondilozės eiga yra panaši, tačiau tuo pačiu metu ji šiek tiek skiriasi nuo osteochondrozės simptomais.

Šios stuburo dalies anatominės struktūros ypatybės, būtent jos įlinkis į priekį, suteikia galimybę vaikščioti vertikaliai. Nugarinė yra viena judriausių dalių, jungianti fiksuotą kryžkaulį ir neaktyvią krūtinės sritį. Keliant svorius, prastos mitybos, mažo fizinio aktyvumo, greičiau susidėvi tarpslanksteliniai diskai. Jų retinimo rezultatas yra ne tik šio skyriaus mobilumo pažeidimas, bet ir padidėjusi nervų suspaudimo rizika, taip pat laipsniškas nugaros smegenų želatininės medžiagos išsikišimas į susidariusį spindį. Tarp TLK-10 patologijų šioje grupėje dažniausiai pasitaiko juosmens osteochondrozė.

Priežastys

Kaip minėta pirmiau, pagrindinė osteochondrozės atsiradimo priežastis yra būtent vertikali laikysena. Tačiau tai nereiškia, kad ši patologija pasireiškia visiems žmonėms.

Mažas fizinis aktyvumas gali sukelti juosmens osteochondrozę

Juosmeninės stuburo dalies išsikišimo vystymasis lemia provokuojančių veiksnių įtaką:

 • trauminis nugaros sužalojimas;
 • medžiagų apykaitos procesų pažeidimas organizme;
 • mažas fizinis aktyvumas;
 • perteklinis kūno svoris;
 • ilgalaikė hipotermija;
 • stresas;
 • įgimtos stuburo patologijos;
 • hormoniniai pokyčiai;
 • laikysenos sutrikimai;
 • saugos priemonių nesilaikymas keliant svorius, dėl ko netinkamai paskirstomas krovinys.

Šios priežastys lemia tarpslankstelinių diskų retėjimą. Diskas susideda iš elastingo kremzlinio audinio, kuris užtikrina slankstelių jungties mobilumą. Jų degeneracijai sutrinka ne tik judrumas, labai padidėja rizika pažeisti nervines šaknis, besitęsiančias nuo nugaros smegenų. Jei sveiko žmogaus juos dažniausiai apsaugo kremzlinis audinys, tai jį išplonėjus, suspaudimą lydi stiprus skausmas.

Simptomai

Juosmens stuburo osteochondrozės požymiai gali skirtis priklausomai nuo to, kurias nervų šaknis paveikė patologija. Krūtinės ląstos ir juosmens srities tarpslankstelinė osteochondrozė turi keletą vystymosi stadijų ir kiekviena iš jų gali pasireikšti įvairiai. Taip pat didelę reikšmę turi plonėjimo zona – priklausomai nuo to, kuris tarpslankstelinis diskas yra plonesnis, požymių sunkumas ir pobūdis pasireiškia įvairiai.

Juosmens stuburo osteochondrozės simptomai atitinka skirtingų šaknų suspaudimą:

 • L1 ir L2 būdingi jutimo sutrikimai. Sustingimas paveikia vadinamųjų „raitelio kelnių" sritį – šlaunų vidų ir kirkšnį. Su šios rūšies ligos komplikacija su išvarža, skausmingi pojūčiai iškart atsiranda abiejose kojose.
 • L5 - šaudymo pobūdžio skausmo atsiradimas juosmens srityje. Taip pat sumažėja jautrumas šioje srityje ir didžiojo piršto srityje. Yra jos lenkimo pažeidimų – šį simptomą traumatologai dažnai naudoja diagnozuodami osteochondrozę.
 • Kai pažeidžiamas S1, būdingas ne tik šaudantis skausmas juosmens srityje, bet ir jautrumo sumažėjimas pėdos srityje. Tirpimas tęsiasi nuo mažojo piršto iki ketvirtojo piršto. Taip pat šiuo atveju žymiai sumažėja blauzdos ir išorinio šlaunies paviršiaus jautrumas. Galimas padų ir Achilo refleksų pažeidimas.
 • Jei pažeidžiama Desproges-Gotteron arterija, tai gali išprovokuoti visišką šlaunų ir sėdmenų raumenų paralyžių, taip pat tarpvietės jutimo praradimą.
 • Tuo pačiu metu pažeidžiant L5–S1 šaknis, kartu su arterijos pažeidimu, visiškai prarandamos dubens ir motorinės funkcijos.

Sergant tarpslanksteline osteochondroze gali būti pažeistos ne tik nervų šaknys, bet ir kraujagyslės. Visa tai gali išprovokuoti sindromų, susijusių su pagrindine liga, vystymąsi.

radikulinis sindromas

Pažeidus šaknis, pasikeičia ligonio eisena. Jam gali skaudėti ne tik apatinę nugaros dalį, bet ir blauzdą, šlaunį, sėdmenis ir net pėdas. Su radikuliniu sindromu skausmingi pojūčiai yra nuobodūs ir atsiranda tik vienoje pusėje. Juosmens srityje jaučiamas dilgčiojimas ir žąsies oda. Skausmingi pojūčiai nutrūksta po apšilimo, kuris atsiranda dėl kraujotakos stimuliavimo ir spūsties mažinimo.

Išeminis sindromas

Jis atsiranda dėl kraujagyslių užspaudimo ir kraujotakos sutrikimų dubens organuose. Dėl to sutrinka organų, kurie iš kraujo negauna pakankamai maistinių medžiagų, veikla. Tai pasireiškia skausmingais pojūčiais vaikščiojant, kurie išnyksta poilsio metu. Gali skaudėti vidinę šlaunų ir sėdmenų dalį.

Stuburo sindromas

Atsiranda dėl ilgalaikio gydymo nebuvimo. Pasireiškia eisenos pokyčiais, skeleto padėtimi, sulenkimo išvaizda.

Pastaba:Esant kelių diskų degeneraciniams pažeidimams, gali išsivystyti juosmeninės stuburo dalies spondiloartrozė, dėl kurios kaulinėse vietose sąnarių srityje gali pradėti formuotis dygliuotos kaulo ataugos.

Ligos stadijos

Krūtinės ląstos ir juosmens stuburo osteochondrozė vystosi palaipsniui. Patologijos vystymasis vyksta keliais etapais. Kiekvieną kitą sunkiau gydyti.

 1. Disko sunaikinimas. Šiame etape pacientas susirūpinęs dėl lengvo skausmo juosmens srityje. Diskomfortas didėja fizinio krūvio metu ir nepasireiškia ramioje būsenoje.
 2. Pluoštinių žiedų sunaikinimas. Šiuo laikotarpiu atstumas tarp slankstelių jau pradeda taip mažėti, kad pradeda ryškėti stiprus skausmas. Skausmingi pojūčiai atsiranda ne tik juosmens srityje, bet ir spinduliuoja į sėdmenis, šlaunis ir blauzdas. Su 2 laipsnio osteochondroze pacientai dažniausiai kreipiasi į gydytoją.
 3. Tarpslankstelinio disko išvaržos formavimasis. Skausmas yra nuolatinis. Skausmo stiprumas yra toks ryškus, kad pacientas pradeda nuolat keisti laikyseną ir eiseną, kurią sukelia liga. Laikui bėgant išsivysto kaulų deformacija.
 4. Judėjimo sutrikimai. Dėl skausmo pacientas patiria judėjimo sunkumų. Šiame etape neįgalumas jau nustatytas.
Pažengusioje juosmeninės stuburo dalies osteochondrozės stadijoje pablogėja žmogaus motorinė veikla.

Gydymo metodai

Atsiradus juosmens-kryžmens stuburo osteochondrozės simptomams, pacientai kreipiasi į gydymą. Pažeidus 2-ąjį laipsnį, skausmas tampa nuolatinis, o tai trukdo kasdieniam gyvenimui. Dėl šios priežasties buvo pradėtas juosmens-kryžmens osteochondrozės gydymas.

Terapija šiuo atveju atliekama keliais būdais:

 • Fizioterapija. Tai padeda sustiprinti nugaros raumenis ir padeda išlaikyti taisyklingą stuburo padėtį dėl raumeningo karkaso.
 • Masažas. Malšina skausmą, padeda atkurti kraujotaką.
 • injekcijos. Jie yra neatskiriama medicininio gydymo dalis. Jie gali būti naudojami tiek greitam simptomų pašalinimui, tiek kaip akupunktūra.
 • Kremai ir tepalai. Pašalinkite skausmą taikymo srityje, sumažinkite audinių uždegimo apraiškas.

Juosmens stuburo osteochondrozės gydymas gali būti atliekamas naudojant kelis metodus - tai padeda gauti ryškiausią rezultatą.

Pastaba:Bet kokių metodų naudojimas be gydančio gydytojo sutikimo gali būti pavojingas sveikatai.

Medicininis gydymas

Kai pacientui pasireiškia sunkūs simptomai ir liga anksčiau nebuvo gydoma, ūmiems simptomams malšinti vartojami vaistai. Ši gydymo kryptis apima ūmaus skausmo malšinimą ir normalios audinių bei organų veiklos atkūrimą.

Pasireiškus pirmiesiems juosmens osteochondrozės simptomams, vartojami gydytojo paskirti vaistai.

NVNU

Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo yra vienas iš būdų gydyti juosmens osteochondrozę ūminėje stadijoje. Šios grupės vaistai stabdo uždegiminį procesą ir turi analgetinį poveikį.

2-osios pažeidimo stadijos stuburo gydymas vaistais gali būti atliekamas šių formų vaistais:

 • Tepalai. Tepalas nuo juosmens stuburo osteochondrozės tepamas tiesiai į ūmaus skausmo vietą. Šios grupės preparatuose gali būti aktyvių daugiakrypčio veikimo komponentų, kurie ne tik pašalina uždegimą, bet ir mažina spazmus, skatina kremzlinio audinio atsistatymą.
 • injekcijos. Padėkite per trumpą laiką neutralizuoti ūminį skausmą. Injekcijų pagalba veikliosios medžiagos pradeda greičiau įsisavinti, o tai padeda palengvinti būklę.
 • Tabletės. Tablečių pavidalu šios grupės vaistai vartojami nesant ūminio skausmo.

Raumenų relaksantai

Jie atpalaiduoja raumenų spazmus, kurie palengvina vaistų įsisavinimą ir padeda sumažinti skausmą.

Gliukokortikoidai

Jie naudojami nesant NVNU ir raumenis atpalaiduojančių vaistų poveikio. Juos skiria tik gydytojas ir ima jį prižiūrint.

blokados

Preparatai vietiniam skausmui malšinti. Nenaudoti ilgai, nes gali susidaryti atsparumas veikliosioms medžiagoms.

Terapija be vaistų

Juosmens stuburo osteochondrozės gydymas taip pat gali būti atliekamas nenaudojant vaistų. Ši terapija teigiamai vertinama, nes leidžia paskatinti natūralų organizmo atsigavimą.

Gydomoji mankšta yra raktas į greitą juosmens stuburo osteochondrozės pašalinimą

Masažas

Sergant kaklo ir juosmens stuburo osteochondroze, vienas iš labiausiai paplitusių gydymo būdų yra masažas. Jis stimuliuoja kraujotaką, gerina limfos nutekėjimą, todėl sumažėja patinimas ir pašalinamas skausmas.

Fizioterapija

Mankštos terapija yra įtraukta į privalomą reabilitacijos programą, skirtą raumenų ir kaulų sistemos ligoms gydyti. Juosmens stuburo osteochondrozės pratimai padeda sustiprinti raumenų rėmą, kuris leidžia išlaikyti teisingą nugaros padėtį. Pratimų kompleksą juosmens stuburo osteochondrozei kiekvienas gydytojas parenka individualiai, atsižvelgdamas į paciento būklę. Savarankiškas pasirinkimas, naudojant vaizdo įrašus ar draugų rekomendacijas, gali pablogėti.

Fizioterapinės procedūros

Kineziterapija sergant stuburo juosmeninės dalies osteochondroze taikoma būklei palengvinti, viso organizmo stiprinimui, uždegimui mažinti, raumenų spazmams mažinti. Elektroforezė skatina skeleto raumenis palaikyti stuburą. Fonoforezė, darsonvalizacija, akupunktūra ir kiti metodai atstato limfos nutekėjimą ir skatina audinių atstatymą. Šios procedūros taikomos paūmėjimo laikotarpiu ir baigiasi dešimtą ar vienuoliktą dieną nuo gydymo pradžios.

Nepaisant daugybės šios ligos gydymo būdų, daug lengviau atlikti prevenciją – sportuoti, tinkamai maitintis, laikytis dienos režimo. Tai padės apsisaugoti nuo daugumos patologijų vystymosi.