Kas yra kaklo stuburo osteochondrozė

kaklo stuburo osteochondrozė

Tarp visų stuburo ligų, susijusių su neurologiniais simptomais, dažniausiai yra degeneraciniai-distrofiniai procesai, tokie kaip osteochondrozė.

Ši stuburo liga yra degeneracinis kremzlės tarp stuburo diskų pažeidimas, susijęs su reaktyviais gretimų slankstelių, tarpslankstelinių sąnarių pakitimais.

Gimdos kaklelio sritis susideda iš septynių slankstelių, kurie žymimi C1, C2, C3, C4, C5, C6, C7. Jie prasideda nuo kaukolės pagrindo ir juda žemyn stuburu. Kaklo stuburo funkcijos yra palaikyti galvą, apsaugoti nugaros smegenis, įskaitant smegenų kamieną, įvairiomis formomis judinti galvą. Tiesą sakant, kaklo stuburas yra judriausia stuburo dalis.

Kas yra gimdos kaklelio osteochondrozėGimdos kaklelio osteochondrozė yra kaklo stuburo tarpslankstelinių diskų pokyčių pasekmė. Tarpslanksteliniai diskai yra tarp kiekvieno slankstelio, jie amortizuoja ir padeda palaikyti stuburą. Pokyčiai, atsirandantys susiformuojant ligai, sukelia skausmingus simptomus dėl spaudimo nervų šaknims.

Ligos pradžios sąlygos

kaklo skausmas su osteochondroze

Gimdos kaklelio srities osteochondrozė yra uždegiminis procesas, atsirandantis kremzlės audiniuose, jų pažeidimai ir distrofiniai procesai juose. Stuburo stulpelyje kremzlės yra tarpslanksteliniuose diskuose.

Gimdos kaklelio osteochondrozė yra terminas, apibūdinantis stuburą pažeidžiančių sutrikimų grupę. Tiksli etiologija nežinoma, tačiau genetinės priežastys, pasikartojančios traumos, kraujagyslių anomalijos, mechaniniai veiksniai ir hormonų disbalansas gali turėti įtakos jo vystymuisi.

Remiantis šiuolaikine teorija, gimdos kaklelio osteochondrozė yra liga, kuri išsivysto esant dviem sąlygoms:

  1. Trofinių sistemų dekompensacija. Jis siejamas su kitomis ligomis (virškinimo trakto, kepenų, kasos). Visos šios ligos sukelia homeostazės pažeidimus.
  2. Pernelyg didelė apkrova stuburo segmentams. Juos galima paaiškinti įgimtomis stuburo ypatybėmis (sakralizacija, siauru stuburo kanalu).

Pavyzdžiui, tarp vaikų, kurie dažnai sportuoja, nuo 5 iki 12 metų, 40% suserga gimdos kaklelio osteochondroze. Gimdos kaklelio osteochondrozė yra dažna liga. Manoma, kad osteochondrozės paplitimas pasaulyje siekia apie 80 proc. Gimdos kaklelio osteochondrozė yra ligos, pažeidžiančios visą stuburą, vadinamos „apibendrinta osteochondroze", pradininkas.

Ligos atsiradimo mechanizmas

Patologiniai ligos pokyčiai paveikia tarpslankstelinius diskus, slankstelius, audinius. Kadangi kaklo stuburo kaulai yra mažiau stabilūs nei vidurinio ir apatinio stuburo slanksteliai, jie gali lengvai keistis, lūžti ar judėti.

Slanksteliai yra sujungti sąnarių procesais iš trijų pusių. Nucleus Pulposus, esantis tarpslanksteliniuose diskuose, jungiančiuose slankstelių kūnus priešais stuburą, atlieka krūvio paskirstymo funkciją. Esant ašinei apkrovai stuburą, pulpos branduolys atlieka slėgio mažinimo funkciją.

Jei stuburą apkrauna per daug, ant skaidulinio žiedo susidaro įtrūkimai, per kuriuos išspaudžiamas pulpos branduolys. Taigi susidaro išvarža. Kadangi išspaudžiama dalis pulpos branduolio, pažeidžiamos nusidėvėjimo savybės, stuburo apkrova tampa netolygi, susiaurėja tarpslankstelinės angos. Sumažėjęs disko aukštis veda prie stuburo kūnų konvergencijos. Kaulai tankėja, pradeda formuotis kaulų ataugos (osteofitai).

Tokiu atveju susiaurėja stuburo kanalas, neužtenka vietos slankstelinei arterijai. Šiuo atžvilgiu kraujo tiekimas iš dalies apribotas, nervai suspausti. Dėl to sumažėja slankstelinės arterijos tiekiamas deguonis ir sumažėja uždegimas. Patologiniai pakitimai lemia ir kvėpavimo bei koordinacijos sutrikimus. Šie hipoksiniai sutrikimai yra pagrindinė gimdos kaklelio osteochondrozės kilmės grandis.

Ligos vystymosi etapai

Gimdos kaklelio osteochondrozė vystosi keturiais etapais:

  1. Disko išsipūtimas. Disko stiprumas priklauso nuo jo gebėjimo išlaikyti pulpos branduolį. Tačiau jie gali neatlaikyti per didelės apkrovos. Po pakartotinio stipraus spaudimo disko sienelės pradeda silpti ir temptis. Dėl to pulpos branduolys pradeda stumti į išorę, sudarydamas disko išsipūtimą. Laikui bėgant, jei juos veikianti apkrova nesumažės, išsikišimas padidės. Dėl to išsipūtimas gali tapti toks didelis, kad jis pradeda uždegti, todėl atsiranda išialgija.
  2. Disko išsikišimas. Antrajai disko degeneracijos stadijai būdingas žiedo plyšimas dėl pasikartojančių judesių ir streso. Išsipūtimas tampa silpnesnis ir negali išlaikyti pulpos branduolio. Sustiprėja uždegimas, atsiranda skausmas. Jei šiuo metu liga nustatoma ir imamasi visų reikiamų priemonių, gimdos kaklelio osteochondrozės galima išvengti. Jei nesikreipiate pagalbos, toliau apkraunant stuburą, kaklo slankstelių osteochondrozė pereis į kitą etapą.
  3. Trečiajame vystymosi etape pluoštinis žiedas plyšta. Nucleus Pulposus pradeda tekėti nedideliais kiekiais. Šiam etapui būdingas stiprus skausmas, tirpimas. Skausmą malšinantys vaistai padės atsikratyti skausmo sindromo. Dar ne vėlu pradėti gydymą.
  4. Ketvirtasis etapas yra paskutinis. Disko vientisumas sulaužytas, jis visiškai nebeatlieka savo funkcijų, nes disko aukštis sumažėja dėl vidinio skysčio praradimo. Skausmo sindromas stiprėja kiekvieną dieną. Uždegimas daro tiesioginį spaudimą visiems minkštiesiems audiniams ir nervams.

Dėl degeneracinio proceso, kuris yra 3 ar 4 stadijos, gali išsivystyti kaklo artritas. Štai kodėl esant bet kokiam kaklo skausmui, turėtumėte pasikonsultuoti su gydytoju.